Kistemaker NetWerk

Samen nei de brand (Brandweer Andijk 1945-1995)
W. Gutter

- 7 -

Dat alles nou niet altijd van een leien dakje ging met blussen kunt U opmaken uit het volgende verhaal.
Op een goeie dag in de beginjaren '60, ontstond er brand bij de fam. D. Mantel aan de Middenweg. Er was boven bijverwarmd met een elektrisch kacheltije en zoals zoveel gebeurt, het kacheltje bleef aan staan zonder dat er verder op werd gelet. Toen de brand werd ontdekt had die al een goed begin gemaakt, want de hele bovenverdieping stond al onder de rook, en op het bewuste kamertje brandde het al best. De snel gearriveerde brandweermannen rolden met veel machtsvertoon de slangen uit en haastten zich in het object. Het was een flinke binnnenbrand en die wil je toch tot een goed einde brengen, nietwaar?
Ze begonnen onder aan de trap alvast maar omhoog te spuiten, dan gebeurde er in elk geval wat. En zo was dat. Maar daar hadden ze de vuurhaard niet mee te pakken, want die ging lekker z'n gang boven in een kamertje achter de deur. Dan maar de trap op met z'n allen waar ze de schrik van hun leven kregen, toen één van de spuitgasten de deur opende en begroet werd door een meterslange steekvlam, die met een dof geloei over hun hoofd de overloop inschoot. De hitte en het boosaardig verschijnsel greep één der spuitgasten zo aan dat hij van schrik op z'n achterste de trap afroetste en zich hoestend en proestend naar buiten haastte. De rest hield stand en kon door de geopende deur de brand te lijf gaan.

Zo ziet u, dat er in die tijd anders werd geblust dan nu, want de waterschade was enorm. De huidige brandweermannen zullen om dit voorval in de lach schieten en direct technische vragen gaan stellen. Ho, ho, het was nog maar in de beginjaren '60 en ze hadden alleen een brandweerwagen met lage druk, meer niet. Zo was bij deze brand de waterschade beduidend hoger dan de brandschade. De toenmalige brandweer was zelf nou ook niet echt enthousiast over dit 'succes' en men ging beseffen dat goed blussen vakwerk was.
Daar was kennis voor nodig en daar kon nog heel wat aan worden gedaan: Cdt. Klopper had vernomen dat de brandweerinspectie cursussen gaf aan korpsen die dat graag wilden. Hij had veel op met z'n korps en verbetering in hun prestaties achtte hij niet overdreven. En omdat genoemde spuitgasten dat ook vonden, werd met algemene stemmen besloten hier aan deel te nemen. Zo werd er dus begonnen met de allereerste cursus voor de allerlaagste rang 2e klas.

Vorige paginaVolgende pagina

© 2001-2012 | Kistemaker NetWerk

Westfries Genootschap